Ako Venca nezamrzol a po 750 km ku šťastiu prišiel
Vonkajšia teplota pomaly padá pod -30, v pribúdajúcej tme zanecháva mesiac na zamrznutom snehu nekonečnej bielej pláne trblietavé odlesky. Uprostred chladného pekla vidíme malú bodku, ktorá sa pri bližšom pohľade javí ako stan. Jediná stopa života. A vnútri muž s čelovkou. S čelovkou Fenix HP30. Pokojne svieti a prináša polárnikovi aspoň nejakú istotu.
Mohlo by sa zdať, že sa jedná o začiatok nového románu Jacka Londona, ale verte, že je to len prostý popis faktov. Ten muž je Jan Venca Francke, dobrodruh, extrémny športovec a ambasádor svietidiel Fenix, čas je február 2017 a udalosť Yukon Arctic Ultra, jeden z najdrsnejších pretekov sveta.
Až pri sledovaní dokumentu Českej televízie vám dôjde, čo to znamená 750 km divokým Yukonom
HP30 ťa nenechá v štichu
Tento závod je označovaný ako najchladnejší a najdrsnejší závod na svete. Teploty môžu klesnúť až na -60°C, pričom priemerná teplota vo februári je - 20,1°C. Sú to nonstop preteky, bez podpory, zimnou divočinou Yukonu. Všetci účastníci si ťahajú za sebou sane a na nich všetko potrebné na prežitie v divočine - spacák, bivak alebo stan, varič, jedlo, a každá maličkosť musí byť perfektne premyslená do najmenších detailov. Trať je možné absolvovať bežecky, na bežkách či na snow biku. Cieľ najdlhšej trasy je po 750 km v Dawson city. Práve túto variantu si vybral aj Venca.
Na cestu si so sebou vzal čelovku Fenix HP30, ktorú mal dokonale preverenú z minulých štartov a vedel, že ho nenechá v štichu. Je to síce starší typ, ktorý už dnes nahradila jej nástupkyňa v podobe nabíjateľnej varianty Fenix HP30R, ale Venca sa tu riadil pravidlom "Čo funguje, nemeň!" Bežne túto čelovku ponúkame s dobíjateľnými akumulátormi typu 18650, avšak dobíjajte uprostred zeme nikoho. Preto sme pridali možnosť použiť aj jednorazové batérie CR123A. V Batery packu na dlhom kábli, ktorý zahrieval pod bundou vlastným telom, fungovali perfektne aj v extrémnych mrazoch.
Od vlkov ťa delí len kužeľ tvojho svietidla
Počas 7 dní, ktoré strávil závodením, spal len minimálne, veľkú časť trasy tak ušiel práve v noci. V tých chvíľach sa stávala čelovka jeho jediným súputníkom. Vlastne nie jediným, stopy v snehu, ktoré sa okolo neho objavovali, mu stále častejšie dávali pocítiť, že je tu ešte niekto. Po niekoľkých hodinách chôdze bolo už zo stôp v napadanom snehu jasné, že je okolo neho celá vlčia svorka. "Aj napriek obrovskej únave si v tú chvíľu odpočinúť jednoducho nemôžeš. Aj keď ich nevidíš, vieš, že tam sú. Ich prítomnosť proste cítiš. V ten moment ti dôjde, že si v tom lese úplne sám. Je hlboká tma a dokonalé ticho. Na hlave máš len svoju čelovku, ktorou sa bojíš posvietiť inam než na cestu, aby si ich skutočne nezbadal."
YAU má pre pretekárov limit 13 dní. Venca ho ušiel za 10 a pol a splnil si ďalšiu výzvu ako prekonať sám seba. Tak šťastnú cestu aj vám ostatným, ktorí práve vyrážate splniť si svoj chlapčenský sen a nezabudnite, Fenix vám bude k tomu vždy verne svietiť a nenechá vás napospas tme. ;-)