Čelovka na bicykel
17. 9. 2021
Čelovka a bicykel? Toto spojenie skúsených nočných cyklistov určite neprekvapí. Samozrejme, záleží hlavne na tom, či jazdíte prevažne v teréne, na ceste alebo po cyklotrasách. Pre typického cestného cyklistu, ktorý na svojom bicykli rýchlo ukrajuje kilometre asfaltu, bude dôležitejšie získať prehľad ďaleko pred ním, k čomu rozhodne lepšie poslúži cyklosvetlo umiestnené na riadidlách než svetlo na prilbe. Čelovka potom môže prísť na rad až pri prípadnom defekte či iných drobných servisných úkonoch. Na druhú stranu, pokiaľ si radi užívate jazdu v ťažšom teréne, ktorý je plný zákrut a terénnych nerovností, poskytne vám svetlo umiestnené na prilbe oveľa lepšiu orientáciu v priestore a tým pádom bezpečnejšiu a prípadne aj rýchlejšiu nočnú jazdu.
Je nutné si vopred povedať, že ak chcete svetlo na prilbu, nemusíte vyberať len spomedzi čeloviek. V tomto článku si ukážeme, ako na prilbu upevniť aj ručné svietidlá a cyklosvietidlá pôvodne určené na riadidlá.
Rozsvietiť čelovky a ide sa
Keď sa počíta každý gram
Ak je pre vás celková váha cyklistickej výbavy dôležitý parameter, oplatí sa vybrať si ľahšiu čelovku. Nižšia váha zvyčajne znamená aj menšiu veľkosť a tým pádom aj akumulátor s menšou kapacitou, no aj napriek tomu už dnes dokážu aj tieto menšie čelovky priniesť prekvapivý výkon, ktorý v neprehľadnom alebo neznámom teréne vykoná dobrú prácu. Nakoniec, ak vás čaká kratšia cesta, napr. domov z práce, alebo ak máte čelovku len ako poistku v prípade neskorého návratu z vychádzky, nebude kapacita akumulátora tak zásadná. Výrobcovia pre tento typ čeloviek často používajú Li-ion akumulátory RCR123A, ktoré po návrate z nočného výletu jednoducho dobijete a behom chvíľky máte čelovku pripravenú na ďalšie použitie. Variantom môžu byť aj jednorazové CR123A batérie.
Medzi čelovkami Fenix v tejto kategórii vynikajú sestry Fenix HM50R V2.0 a Fenix HM51R Ruby V2.0, ktoré vážia približne 80 gramov a ich výkon sa dokáže vyšplhať až na 700 lúmenov. Okrem váhy a výkonu oceníte tiež materiál, z ktorého sú vyrobené. Letecký hliník je totiž prakticky nerozbitný a tak pri náhodných pádoch môžete počítať skôr s rozbitými kolenami než so zničenou čelovkou. Ako ich správne uchytiť na prilbu si ukážeme nižšie v tomto článku.
Ďalšia funkcia, ktorú by ste si mali pri zaobstarávaní čelovky na bicykel všímať, je ovládanie. Malo by byť ľahko dostupné a jednoduché, aby pri jazde nevyžadovalo vysoko sofistikované zaobchádzanie. Obe spomínané čelovky majú veľké bočné tlačidlo, ktorým sa dajú ľahko ovládať aj v rukaviciach. Dĺžka čelovky, ktorá je okolo 7 cm, navyše umožňuje ľahké uchopenie jej tela medzi palec a ukazovák, čím sa manipulácia s ovládacím tlačidlom ešte viac zjednoduší. Svietidlá sa zapínajú a vypínajú podržaním tlačidla, jednotlivé režimy sa prepínajú jeho krátkymi stlačeniami.
Pri ovládaní môžete čelovky HM50R a HM51R pohodlne uchopiť medzi palec a ukazovák. Na tejto fotke je použitý držiak Twofish Lockblocks
Už prvú generáciu čelovky Fenix HM51R Ruby zaradil do svojej výbavy Honza Žďánský, veľký priaznivec jazdy na ľahko. V teste, ktorý vyšiel na portále Bikepacking.cz, vyzdvihuje predovšetkým maximálny výkon, veľmi kompaktné rozmery a príjemnú hmotnosť.
Honza Žďánský so svojou obľúbenkyňou Fenix HM51R na prilbe
Uchytenie na prilbe
Samostatnou kapitolou pri používaní čelovky pri jazde na bicykli je jej uchytenie na prilbu. Upevnenie pomocou popruhu totiž nemusí byť s ohľadom na rôzne tvary cyklistických prilieb úplne jednoduché. Popruh sa po jej šikmých bokoch môže jednoducho posúvať a nemožno tak dosiahnuť spoľahlivé uchytenie. To však nemusí znamenať, že je to úplne nemožné, čo dokazuje obrázok prilby práve Honzu Žďánského.
Keď je šikovná prilba i užívateľ, ide to aj s popruhom
Istejšieho výsledku však dosiahnete použitím niektorého z multifunkčných držiakov Twofish. Ak čelovky HM50R, HM51R a HM61R vyberiete z popruhu, môžete ich s ich pomocou jednoducho a pevne umiestniť na prilbu. Aj tu však záleží na tom, aby dierovanie prilby umožňovalo umiestnenie čelovky vo vhodnom uhle a smere.
Pomocou držiakov Twofish Bikeblock však možno pripevniť na prilbu aj ručné svietidlá a použiť ich namiesto čelovky. Držiaky Twofish sú vhodné na takmer všetky priemery svietidiel na trhu, od tých na AAA batérie až po svietidlá s priemerom 3-4 cm, takže bez problémov pasujú na väčšinu svietidiel Fenix. Pre upevnenie na prilbu odporúčame najmä svetlá Fenix E28R, E35 V3.0, UC30 XP-L, PD35 V3.0, LD30, pretože ponúkajú najlepší výkon pri najnižšej váhe. Ale samozrejme, použiť možno aj ďalšie modely.
S držiakmi Twofish prichytíte na prilbu čelovku aj ručné svietidlo
Hor sa na nočné traily
Ak si chcete užiť rýchlu adrenalínovú jazdu v neznámom alebo zložitom teréne, stáva sa čelovka takmer povinnou výbavou. Hoci máte na riadidlách kvalitné a dostatočne výkonné cyklosvetlo, môže svetlo na prilbe podmienky pre nočnú jazdu zásadne vylepšiť. Kým svetelný kužeľ na riadidlách mieri v smere pohybu vášho bicykla, čelovka môže osvetliť priestor, kam sa práve pozeráte. Obzvlášť pri väčšej rýchlosti v kľukatom teréne je svetlo na prilbe v podstate nutnosťou.
Pre podobný typ jazdy odporúčame osadiť vašu prilbu výkonnejším svetlom s väčšou batériou, ako sú čelovky Fenix HM61R Amber, Fenix HM65R alebo najnovšia Fenix HM70R. Dokážu vám dodať extrémne vysoký výkon až 1200 lúmenov (HM61R Amber) alebo dokonca 1600 lúmenov (HM70R) pri zjazde divokého trailu, a zároveň v pokojnejších pasážach môžete prepnúť na dostačujúcich 400 lúmenov alebo dokonca 130 - 150 lúmenov ak pomaly stúpate do prudkého kopca. Energiu pre dlhé svietenie im dodajú Li-ion akumulátory typu 18650 s kapacitou 3400 resp. 3500 mAh (čelovky HM61R a HM65R) či najnovšie Li-ion akumulátory typu 21700 s obrovskou kapacitou 5000 mAh (čelovka Fenix HM70R).
Trailový špecialisti u HM61R ocenia optimálnu šírku svetelného kužeľa a tiež ovládanie, ktoré je opäť na boku čelovky. HM65R osloví kombináciou diaľkového a širokého reflektora, ktorú však treba nakombinovať už predtým, než zasadnete na bicykel, pretože pri jazde sa môžete v prepínaní jednotlivých reflektorov ľahko stratiť. Riešením teda môže byť použitie vždy jedného z reflektorov, podľa typu vozovky alebo terénu.
Práve univerzálnosť, ktorú môžete za jazdy skvele využiť, zaujala na Fenix HM61R Amber testera serveru Mtbiker.sk. Navyše ocenil aj možnosť natáčania sklonu čelovky v rozmedzí až 180°. Môžete si tak vybrať presne taký sklon, ktorý vám vyhovuje.
Fenix HM61R Amber na prilbe je bomba
Upevnenie výkonných čeloviek na prilbu
Na upevnenie výkonných čeloviek Fenix na prilbu ponúka výrobca držiak Fenix ALG-03. Pomocou pribalených obojstranných samolepiek ho ľahko prichytíte na väčšinu cyklistických prilieb. Obávať sa nemusíte ani v prípade, ak je vaše helma výrazne dierovaná, ALG-03 drží spoľahlivo aj keď je prilepený "len" na 30% svojej plochy. Čo je hlavné, úplne odpadá starosť, čo si počať s popruhmi. Čelovku z nich vymotáte a následne jednoducho zasuniete do držiaka. Spoľahlivo v ňom drží aj pri rýchlej jazde. Držiak Fenix ALG-03 je kompatibilný s vyššie uvedenými výkonnými čelovkami Fenix HM61R, Fenix HM65R aj Fenix HM70R.
Neoceniteľný pomocník Fenix ALG-03, tu s čelovkou Fenix HM65R
Čo iné na cyklohelmu
Ďalšou vychytávkou od Fenixu je držiak Fenix ALD-08, ktorý umožňuje prichytiť priamo na prilbu aj niektoré z cyklosvetiel. Hoci sa v ňom udržia všetky ponúkané modely, odporúčame použiť najmä Fenix BC25R, Fenix BC21R a Fenix BC26R. Výkonnejšie cyklosvietidlá sú na hlave už relatívne ťažké, čo pri jazde môže pôsobiť nepohodlne.
Držiak Fenix ALD-08 so svietidlom Fenix BC21R V2.0.
Čelovka ako hlavné svetlo
Čelovka ako jediné svetlo na bicykel nebýva častým riešením. Existujú dva hlavné dôvody, prečo si ho zvoliť: jazda hlavne v teréne, kde potrebujete často svietiť aj do prudkých zákrut a výjazdov, alebo stráženie váhy alias gramárčenie (ak chcete svoj bicykel zbaviť zbytočnej váhy, aby sa dal lepšie ovládať napr. v horskom teréne).
To bol vlastne dôvod, prečo náš ambasádor Aleš Zavoral použil týmto spôsobom čelovku HM61R počas jedného z najťažších cyklistických pretekov na africkom kontinente Atlas Mountain Race 2020. Musel svoj bicykel pripraviť na naozajstný bikepacking a zvažoval každý gram. Optimálne široký svetelný kužeľ čelovky Amber s teplejším odtieňom bieleho svetla pre lepšie priestorové vnímanie pri nočných zjazdoch horských ciest tak dostal prednosť pred ťažšími cyklosvetlami na riadidlách.
Aleš prešiel s HM61R na prilbe celý Atlas Mountain Race
Nielen na čele
Čelovka nakoniec nemusí skončiť len na čele, tak ako napovedá jej pomenovanie. Napr. ak sa dá ľahko vybrať z čelového držiaku ako HM61R, o ktorej už bola reč, môžete ju opäť jednoducho prichytiť priamo na riadidlách pomocou niektorého z držiakov.
Fenix HM61R na riadidlách uchytená držiakom Twofish Lockblocks
Homemade riešenie
Samozrejme, pri upevňovaní svetla na cyklohelmu sa fantázii medze nekladú. V kategórii home made riešení je často vidieť v akcii sťahovacie pásky všetkého druhu. :-)
Stačí zájsť do Hornbachu a je vyriešené