Bežecké čelovky 2023-2024
12.10.2023
Je beh vašou vášňou a beháte celoročne? Od jesene do jari trénujete aj večer za zhoršenej viditeľnosti alebo potme? Pri ultra pretekoch potrebujete bežeckú čelovku, ktorá vás nesklame? Poradíme vám, ako sa s pomocou výkonnej čelovky popasovať s tmou, nech už sú vaše dôvody a motivácia, prečo beháte potme, akékoľvek. Veľký prehľad čeloviek Fenix vhodných na beh je tu!
Aleš Zavoral s čelovkou Fenix HM65R-T na Týništských šliapách
Beháte rekreačne
Pokiaľ si chcete len rozhýbať telo celý deň týrané na kancelárskej stoličke a nepotrebujete k tomu špeciálnu trať, nemusí byť behanie v tme nič zložité. Vyrazíte skrátka len po meste alebo po dedine a s veľkou pravdepodobnosťou vás celý čas bude sprevádzať aj verejné osvetlenie. Ako osobné svetlo vám potom postačí čelovka so základnými parametrami alebo akékoľvek kompaktné príručné svietidlo, ktoré pár minút udržíte aj v ruke.
Práve pre nenáročných a občasných bežcov či začiatočníkov je vhodný rad čeloviek Fenix HL. Čelovky sú odolné voči silnému dažďu aj voči nárazu. Často je možné akumulátor nahradiť jednorazovými batériami, alebo je čelovka priamo na napájanie jednorazovkami určená. Skvelý je tiež 36 mm široký popruh, ktorý krásne drží na hlave a pri vyšších modeloch ho doťahujete otočným kolieskom (SportFit System) pohodlne jednou rukou. Reflexné prvky zvyšujú pasívnu bezpečnosť pri pohybe pri ceste. Práve tomuto spôsobu usadenia čelovky a tiež jej nízkej váhe a výdrži akumulátora prišla na chuť bežkyňa a blogerka Veronika Preti. Hneď o niekoľkých modeloch sa môžete dočítať priamo na jej blogu Jedenmesicbezce.cz
Z ľahkých bežeckých čeloviek stojí za zmienku Fenix HL16, ktorá je napájaná tromi AAA batériami. Môžete použiť jednorazové batérie alebo NiMH akumulátory. Režimy výkonu až do 450 lúmenov sú plne dostačujúce pre beh v meste alebo kratšie výbehy do terénu. Hmotnosť je tesne pod 100 gramov a predáva sa v niekoľkých farebných variantoch, takže si vyberie každý. Čelovka sa samozrejme hodí aj na ďalšie aktivity a výhodou môže byť aj červené svetlo. HL16 je vzhľadom k jednoduchosti, váhe a napájaniu AAA batériami vhodná aj pre deti, ktoré ocenia aj ľúbivé farby čeloviek.
Pri nabíjateľnej Fenix HL18R-T oceníte okrem dostatočného svetelného výkonu a výdrže pre rekreačný beh aj jej nízku hmotnosť 91 gramov. Výhodou je dobíjací akumulátor, takže nie je potrebné meniť batérie, stačí čelovku pohodlne po behu dobiť a pripraviť tak na budúce použitie. Avšak v čelovke možno ako núdzový variant použiť tri AAA batérie, prípadne ak vlastníte NiMH akumulátory a nabíjačku, možete opakovane využiť aj tie.
Fenix HL18R-T bežkyne ocenia
Otočné koliesko na nastavenie dĺžky popruhu
Fenix HL32R-T je v ponuke v troch krásnych farebných variantoch. Telo čelovky je vyrobené z horčíkovej zliatiny. Jedná sa o najvýkonnejší variant v rade HL a tiež má akumulátor s najvyššou kapacitou 1900 mAh. 800 lúmenov najsilnejšieho výkonu a vysoká výdrž vyhovujú už aj náročným bežcom a využijete ju aj pri výbehoch na trailoch alebo na nočných závodoch. Opäť je možnosť v núdzi použiť tri AAA batérie.
Chete si užiť aj nočný trail
Rozhodli ste sa ísť do behu naplno, beháte niekoľkokrát týždenne a beháte aj mimo spevnenej cesty? Určite vás bude stále zaujímať dostatočný svetelný výkon, ľahké nabíjanie a samozrejme aj váha (čo je parameter, ktorý obzvlášť starostlivo sledujú ženy). Ale pribudnú aj ďalšie: tvar svetelného kužeľa, odolnosť voči vplyvom počasia, alebo spôsob napájania a regulácia výkonu. Posledné dva menované je vhodné nezanedbať, pretože na nich závisí, či sa neocitnete v tme uprostred lesa s vybitou batériou.
Ťažko asi nájsť 100% ideál, ktorý by vyhovoval úplne každému, napriek tomu pozíciu určitých univerzálov spĺňajú nabíjateľné čelovky Fenix HM50R V2.0 a Fenix HM51R Ruby V2.0. Obe sú ľahké s odolným duralovým telom, ktoré je pomocou kovovej spony usadené v držiaku z tvrdeného plastu, ktorý na čele netlačí. Vymeniteľný lítium-iónový akumulátor RCR123A sa jednoducho nabíja vo vnútri čeloviek cez moderný USB-C konektor. V maxime dosahujú zhodne výkon 700 lúmenov. Tento režim však budete používať skôr doplnkovo napr. pri hľadaní turistickej značky pri behu v neznámom prostredí. Pre bežcov najvhodnejší stredný režim má pri HM50R V2.0 hodnotu 130 lúmenov a pri HM51R V2.0 150 lúmenov. S týmto svetelným výkonom je možné bezpečne behať po spevnených aj prírodných chodníkoch.
Čo budete pravdepodobne najviac zvažovať, je spôsob regulácie výkonu. HM50R V2.0 používa elektroniku s funkciou predĺženia výdrže. Výkon čelovky sa tak postupne znižuje v neznateľných krokoch a oko má čas si na znižovanie privyknúť. Uvedený spôsob svietenia vyhovuje aj nášmu ambasádorovi Radkovi Brunnerovi, ktorý s touto Fenixkou už pravidelne behá všetky nočné pasáže svojich ultrabehov. Nie nadarmo sa pre ňu vžilo pomenovanie – čelovka, ktorá ubehne Spartathlon.
Radek Brunner s čelovkou Fenix HM50R V2.0 v cieli Spartathlonu
Jej sestra Fenix HM51R Ruby V2.0 je vybavená konštantnou reguláciou výkonu. Jednotlivé režimy teda svietia konštantne, kým ich batéria utiahne a potom automaticky prepne o stupeň nižšie. Pri bežeckom režime so 150 lúmenmi to znamená asi 2,5 hodiny stále rovnakého svetelného výkonu, čo stačí na tréningy väčšiny z nás. Výnimku tvorí najvyšší režim, kde je postupné znižovanie výkonu výsledkom poistky proti prehriatiu. Malé a kompaktné telo čelovky totiž nedokáže trvalo ochladiť teplo vznikajúce pri prevádzke najvyšších režimov. Ako jej svetelný zdroj slúži LED Cree XP-G3 s teplejším odtieňom bieleho svetla pre lepšie vnímanie farieb a tvarov. To sa môže hodiť najmä v zložitejšom teréne, kde vás potom neprekvapí prudší svah alebo vyčnievajúce korene stromov.
Fenix HM50R V2.0 je naopak osadená diódou s denným odtieňom svetla, ktoré je o niečo chladnejšie a dodáva subjektívny pocit väčšieho výkonu, čo oceňujú najmä bežci na prehľadných tratiach (cesty a upravené chodníky). Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie rozdiely medzi týmito dvoma čelovkami, prečítajte si náš porovnávací článek.
Známi propagátori behu z Running2.cz testovali už prvú verziu HM51R, ktorú si obľúbili najmä pre jej odolnosť, nízku váhu alebo teplejší odtieň bieleho svetla (neutrálna biela). U novej generácie potom ocenili predovšetkým možnosť ľahko vybrať telo čelovky z hlavového popruhu a použiť ho napr. keď náhle padne hmla, ktorú treba podsvietiť. Čelovku potom buď držíte priamo v ruke alebo si ju za pridaný kovový klip upevníte napríklad za oblečenie alebo batoh. Viac sa dočítate v ich recenzii.
V popredí Michal Hrabec z Running2.cz s čelovkou Fenix HM51R Ruby V2.0
Vyššie spomínaná Fenix HL32R-T režimami kopíruje tieto dva univerzály z radu HM, avšak narozdiel od nich ponúka oddelený diaľkový a široký reflektor, dlhšiu výdrž a stabilnejší širší SportFit popruh.
Na dlhé nočné behy a ultra preteky
Pokiaľ ste vyznávači dlhých bežeckých pretekov, ktorých značná časť prebieha práve za tmy, treba sa zamyslieť nad svetlom s dostatočným výkonom a hlavne výdržou. Svietiť čelovkou na akékoľvek menšie akumulátory než práve Li-ion 18650 alebo 21700 znamená pripraviť sa buď na výmenu náhradných batérií za behu alebo vyťahovanie záložnej čelovky. Väčší výkon sa môže zdať zbytočný, avšak obzvlášť pokiaľ bežíte v málo známom alebo divokom teréne, môžu sa aj tu diaľkové svetlá hodiť na rýchlu orientáciu.
Silnejší akumulátor samozrejme znamená aj vyššiu váhu, takže základná otázka voľby bude prebiehať na osi výdrž verzus váha. Fenix sa aj v tomto smere snaží užívateľom čo najviac vyhovieť a hoci zvyšuje výkon, darí sa mu váhu svojich ultravýkonných nabíjacích čeloviek znižovať. Veď zo 167 gramov/950 lúmenov v časoch Fenix HL60R sa dostal na 157 gramov/1600 lúmenov u Fenix HM61R Amber V2.0 a vďaka použitiu magnéziovej zliatiny až na 141 gramov/1500 lúmenov u Fenix HM65R-T. Niektoré ženy by sa tejto hmotnosti už mohli obávať, ale na druhú stranu by si rady dopriali tak vysoký výkon a pocit bezpečia pri behu. Zo skúsenosti mnohých užívateľov vyplýva, že pokiaľ pred vybehnutím dobre nastavíte popruhy čelovky, nie je váha ani pre krehkejšie bežkyne problémom.
Dvojoká Fenix Fenix HM65R-T ponúka praktickú kombináciu diaľkového a široko rozprestretého reflektora. Široký reflektor s maximálnou silou 400 lúmenov sa dá použiť ako viac než komfortné osvetlenie pre väčšiu časť nočného behu. Teplejší odtieň bieleho svetla opäť zvýrazní farby a tvary okolitého prostredia. Prípadne si môžete vypomôcť aj diaľkovým reflektorom so zaostreným stredom a odtieňom denná biela. Vzhľadom na to, že oba reflektory je možné zapnúť zároveň, dá sa nastaviť aj jedinečná kombinácia širokého a diaľkového reflektora patričnej intenzity presne pre vaše potreby. A keďže "-T" v označení znamená, že sa jedná o bežecký resp. T ako trailový špeciál, je aj HM65R-T osadená SportFit popruhom s doťahovacím kolieskom. Náš ambasádor Titus Ablorh si ju vybral na preteky ako napr. UTMB (Ultra Trail du Mont Blanc). Spoľahlivo mu slúžila na dlhých a náročných úsekoch tejto trate vrátane veľkého prevýšenia.
Titus Ablorh dobieha do cieľa UTMB 2021 v čase 30:09:51
Rovnako konštrukčne riešená je aj Fenix HM65R-DT, ktorá je na rozdiel od HM65R-T osadená dvoma diaľkovými reflektormi s rozdielnou teplotou svetla od 3000 K na sekundárnom reflektore až po 5500 K na hlavnom výkonnejšom reflektore. Nepresvieti teda toľko okolia a hodí sa naozaj na rýchly pohyb terénom, okrem behu aj na bežky alebo skialpy či MTB.
Fenix HM61R Amber V2.0 má jeden reflektor, ktorý vďaka modernej dióde Luminus SST-40 dokáže podať výkon až 1600 lúmenov. Ponuka svetelných režimov sa zdá pre beh optimálna: 5 lúmenov – indikačné svietenie, som vidieť pre autá, 50 lúmenov – prehľadný terén a spevnené cesty, 150 lúmenov – bežný nočný beh po lesných cestách s konštantnou výdržou 12 hodín, 400 lúmenov – zložitý terén, 1600 lúmenov – krátkodobé zorientovanie alebo nebezpečný terén, ale pokiaľ vám stačí výdrž 2 hodiny, tak ho môžete využiť aj trvalo a užiť si beh ako cez deň:) Čelovka sa vyznačuje multifunkčnosťou. Jedným pre beh zásadným parametrom je možnosť ľahko vybrať telo čelovky z popruhu a použiť ho ako ručné svietidlo v hmle alebo neprehľadnom teréne. Skvele sa dá použiť na bicykli, bežkách, skialpoch a pri ďalších športoch, ale aj ako pracovná čelovka.
Veľmi rýchlo si Fenix HM61R Amber obľúbil náš ambasádor Aleš Zavoral, ktorý je skvelým príkladom toho, ako sa dá použiť aj pri iných aktivitách. Okrem Pražskej stovky s ňou totiž absolvuje aj diaľkové cyklistické preteky bez supportu. Napríklad Atlas Mountain Race - jeden z najťažších nonstop závodov tohto typu na africkom kontinente. Ale nebola to len táto čelovka, pozrite sa na jeho kompletnú svetelnú výbavu.
Aleš Zavoral a Fenix HM61R Amber počas Atlas Mountain Race 2020
Ešte lepšie výkonové parametre ponúknu čelovky Fenix na väčší akumulátor typu 21700, čo sú Fenix HM70R a HM71R. Aj tu je hlavnou výhodou dlhá doba výdrže pre typicky bežecké režimy (cca 150-200 lúmenov) alebo maximálny výkon 1600-2700 lúmenov, ktorý už prekonáva výkon diaľkových svetiel auta. To môže byť na úžitok, obzvlášť ak pri behaní využívate dopravnú komunikáciu, bez problémov na sebe upozorníte všetkých cestných pirátov. Na druhú stranu už s váhou tesne cez 200 gramov skutočne nemusí vyhovovať každému.
Doplnkové bezpečnostné osvetlenie
Aj pri nočnom behu platí pravidlo, že je dôležité nielen vidieť, ale hlavne byť videný. Praktickým doplnkom sa potom môže stať športová dobíjateľná blikačka Fenix BC05R V2.0. Pôvodne je síce určená prevažne cyklistom, ale súčasťou balenia je aj spona, ktorou je možné blikačku pripevniť vzadu na popruh čelovky alebo na okraj odevu (kapucňu, čapicu) či na batoh. Prehľad o jej možnostiach získate z tohto testu.
Fenix BC05R na popruhu bežeckej ľadvinky ako praktické zadné osvetlenie bežca
Dôležité parametre
Zhrňme si ešte raz všetky parametre, na ktorých záleží.
- rozmery
- ľahšiemu svietidlu stačí popruh okolo hlavy, ťažšie by malo mať aj stredový popruh cez vrch hlavy, alebo byť vybavené SportFit popruhom.
- čelovka by mala ťažiskom sedieť tak, aby pri poskakovaní za behu nekĺzala na čele.
- váha (čím nižšia, tým lepšie, to je jasné, ale to je na úkor výdrže).
- svetelný výkon
- potrebujete 3-5 režimov svetelného výkonu, viac pri ovládaní zdržuje
- indikačné (ste vidieť za behu a pomáha v šere či v prehľadnom teréne) 5-30 lúmenov.
- beh po asfalte či prehľadnej poľnej ceste 30-150 lúmenov
- prevádzkové (na beh v teréne, v závislosti na šírke kužeľa 100-300 lúmenov, môže byť delený na dva režimy)
- boost (pohľad do diaľky alebo oslepenie potenciálnej hrozby) 300 - 1600 lúmenov
- čo spravidla nepotrebujete: biele blikanie či SOS signál
- čo sa môže hodiť: červené pozičné svetlo, ktoré máte pripevnené vzadu alebo po strane svietidla, je možné ale dokúpiť zvlášť. Fenix u väčšiny svojich čeloviek navyše ponúka popruhy s reflexnými znakmi.
- potrebujete 3-5 režimov svetelného výkonu, viac pri ovládaní zdržuje
- kompaktnosť
- čím viac najrôznejších súčastí svietidlo má, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa niečo môže pokaziť. Z toho dôvodu nie sú pri behu príliš vhodné svietidlá s oddelenou batériou, kábel býva obvykle najslabšie miesto čeloviek všetkých výrobcov.
- šírka svetelného kužeľa
- stredne široký je preferovaný väčšou časťou bežcov. Čelovky Fenix hlavný úzky lúč svetla smerujú dopredu a široké svetelné halo osvetľuje okolie aj tesne pod nohami, takže dobre vidíte, kam šliapete.
- širšie sa hodí do nebezpečného a neprehľadného terénu, kde by malo pracovať aj vaše periférne videnie.
- premenlivá šírka svetelného kužeľa (zoom): zbytočná funkcia, ktorá spravidla len zmohutní konštrukciu svietidla a nevýhodne posunie ťažisko dopredu. Za behu aj tak šíriu kužeľa meniť nebudete alebo sa budete rozptyľovať tým, že ju meniť budete.
- čelovkám s veľmi úzkym bodovým kužeľom sa vyhnite, síce môžu mať dlhý dosvit, ale je dobré vidieť, kam šliapete.
- ovládanie svietidla
- malo by byť čo najjednoduchšie a to či už vypnutie a zapnutie, alebo prepnutie svetelného režimu.
- malo by byť intuitívne, aby ste nezmätkovali a svietidlo si omylom nevypli.
- pri dlhých behoch býva potrebná možnosť vymeniť zdroj napájania aj poslepiačky, teda aby bolo jednoduché otvorenie bloku s batériou, jej vybratie a založenie novej s vyriešenou ochranou proti prepólovaniu. Natrénujte si to.
- nezabudnite si natrénovať úpravu popruhov na svietidle a vopred si ich správne nastaviť
- v každom prípade sa s ovládaním svietidla zoznámte inokedy, než na začiatku hlavných pretekov sezóny :)
- odolnosť
- vodeodolnosť je potrebná na behanie prakticky kedykoľvek. Svietidlo musí prežiť v zaparenom vrecku. Pokiaľ beháte za obzvlášť nepriaznivého počasia, je vhodná aj vodotesnosť (teda odolnosť ponorenia do vody), aby prežila aj silný dážď a nepohodu, kedy svietidlo môže do vody aj spadnúť.
- nárazuvzdornosť: pre bežné behanie stačí plastové utesnené puzdro, ale pre dlhšie behy v prírode je výrazne vhodnejšie hliníkové nárazuodolné prevedenie, pretože o náhodné pády nie je núdza
- zdroj energie
- Dnes už sú bežným štandardom akumulátory na báze Lítium-iónovej technológie. Výkonnejšie svetlá vyžadujú minimálne Li-ion akumulátory 18650 alebo 21700, ľahké výkonné čelovky potom používajú Li-ion akumulátory RCR123A. Záložným variantom potom môžu byť v oboch prípadoch jednorazové články CR123A. Praktickým vylepšením sú v tom smere akumulátory s integrovaným USB vstupom. Dajú sa nabíjať priamo cez kábel a z celého procesu môžete vyradiť klasickú nabíjačku. Pokiaľ však potrebujete naozaj dobrý výkon, voľte 18650 a 21700, je to o level vyššie, než AA/AAA baterky a cena je už veľmi priaznivá, sú to dnes najpokročilejšie akumulátory. Pre predstavu, jeden akumulátor typu 18650 s kapacitou 3500 mAh má v sebe rovnaké množstvo energie, ako štyri AA batérie, alebo desať AAA batérií a pri type 21700 ešte viac.
- Funkcionalitu, ktorú by ste na svietidle mali hľadať a ktorá vám ušetrí mnoho starostí, je integrovaný micro-USB alebo USB-C konektor pre dobíjanie. Nabíjateľné svietidlá sa najlepšie obsluhujú, odporúčame si zvyknúť hneď po dobehu dať svetlo na nabíjačku, aby bolo nabudúce pohotovo pripravené. Na ultra behy vyberajte dobíjateľné svietidlá, v ktorých je možné meniť akumulátory a rezervné majte so sebou.
- Nevylučujeme ani starú dobrú klasiku - mikrotužkové (AAA) a ceruzkové (AA) batérie. Kúpite ich na každej benzínke, takže bude ľahké ich na cestách nahradiť. To je hlavná výhoda.
Zoznam pre beh najvhodnejších čeloviek v aktuálnej ponuke Fenix:
Vybrané parametre | HM71R | HM70R | HM65R-DT | HM65R-T | HM60R | HM61R Amber V2.0 | HL32R-T | HM51R Ruby V2.0 | HM50R V2.0 | HL18R-T | HL16 |
Maximálny výkon bieleho svetla | 2700 lúmenov | 1600 lúmenov | 1500 lúmenov | 1500 lúmenov | 1300 lúmenov | 1600 lúmenov | 800 lúmenov | 700 lúmenov | 700 lúmenov | 500 lúmenov | 450 lúmenov |
Dosvit bieleho svetla | 230 metrov | 186 metrov | 170 metrov | 170 metrov | 120 metrov | 162 metrov | 132 metrov | 120 metrov | 115 metrov | 82 metrov | 104 metrů |
Červené svetlo | --- | 5 lúmenov (400 hodin) | --- | --- | 5 lúmenov (100 hodin) | 10 lúmenov (40 hodín), 1 lúmen (400 hodín) | --- | 5 lúmenov (36 hodín), 1 lúmen (100 hodín) | 5 lúmenov (60 hodín) | --- | 5 lúmenov (100 hodín) |
Červené blikanie | --- | 5 lúmenov (800 hodín) | --- | --- | 5 lúmenov (200 hodin) | 10 lúmenov (80 hodín) | --- | 5 lúmenů (72 hodín) | 5 lúmenov (120 hodín) | --- | --- |
Červené SOS | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | 5 lúmenov (72 hodín) | --- | --- | 5 lúmenov (200 hodín) |
Typ akumulátora | 21700 | 21700 | 18650 | 18650 | 18650 | 18650 | Li-ion akumulátor vlastný | RCR123A / 16340 | RCR123A / 16340 | Li-ion akumulátor vlastný | jednorázové AAA (možno použiť NiMH) |
Kapacita dodávaného akumulátora | 5000 mAh | 5000 mAh | 3400 mAh | 3400 mAh | 3400 mAh | 3400 mAh | 1900 mAh | 700 mAh | 700 mAh | 1300 mAh | |
Hmotnosť | 207 gramov | 206 gramov | 141 gramov | 141 gramov | 157 gramov | 157 gramov | 80 gramov | 78 gramov | 91 gramov | 97 gramov | |
Ľahké vybratie z držiaku | áno | --- | --- | --- | --- | áno | --- | áno | áno | --- | --- |
Oceľová spona | áno | --- | --- | --- | --- | áno | --- | áno | áno | --- | --- |
Magnet v koncovke | áno | --- | --- | áno | --- | áno | --- | --- | --- | ||
Odolnost voči vode a prachu | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP66 (prudký dážď) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP66 (prudký dážď) | IP66 (prudký dážď) |
Nárazuvzdornosť | 2 metre | 2 metre | 2 metre | 2 metre | 2 metre | 2 metre | 1 meter | 2 metre | 2 metre | 1 meter | 1 meter |